allegro czy aliexpress

Czy Alliexpress jest lepsze od Allegro?

Alliexpress to bardzo popularny portal zajmujący się pośrednictwem pomiędzy kupującym a sprzedającym. Działa on bardzo podobnie do naszego rodzimego Allegro. Pomimo ogromu zalet, ma kilka poważnych wad, które mogą się okazać nie do przeskoczenia dla niektórych użytkowników. 

Wady i zalety zakupów z Alliexpress

Alliexpress święci coraz większe triumfy na rynku polskim, a także na rynkach zagranicznych. Zamawiający tam klienci pochodzą z całego świata. Produkty, które możemy tam kupić najczęściej są produkowane w Chinach lub krajach sąsiadujących, dla przykładu w Wietnamie, Tajwanie czy Korei. Interfejs użytkownika jest dostępny w wielu językach, również w języku polskim, co należy uznać za duży plus dla polskiego konsumenta.

Na Alliexpress możemy znaleźć naprawdę wszystko, od zabawek i akcesoriów dziecięcych, poprzez odzież, obuwie i torebki, narzędzia, elektronikę czy przedmioty służące do upiększania i dekorowania domu. Widełki cenowe dla danego produktu są różne, można znaleźć kilka wydawałoby się takich samych produktów z różnymi cenami. Dlaczego się tak dzieje? Ludzie kupujący na Allieexpress dużo nazywają to żartobliwie różnymi rodzajami chińskiej jakości. Dla przykładu weźmy zwykły, jednokolorowy T-shirt. Widełki cenowe dla takiego produktu na tym portalu to od około 6-7 złotych do nawet 50-60 zł. Wynika to z różnicy jakości. Koszulka tańsza najprawdopodobniej jest uszyta z niskiej jakości materiału, np. poliestru, natomiast koszulki osiągające wyższe ceny są zrobione z materiałów droższych – bawełny różnej jakości lub jej mieszanki z poliestrem.

Wielką zaletą zakupów na Alieexpress są właśnie ceny produktów – często te same produkty dostępne w sklepach stacjonarnych w Polsce są o kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych droższe, niż te na portalu. Można znaleźć tam rzeczy oryginalne, unikatowe o dobrej jakości.

Największą wadą zakupów na Alliexpress jest na pewno czas oczekiwania na paczkę. Może on wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. Często zdarza się, że przesyłki dochodzą pogniecione lub zniszczone, co jest winą warunków transportu. Przesyłka może też zaginąć w drodze do adresata- można wówczas odzyskać pieniądze poprzez założenie sporu ze sprzedawcą przez stronę Alliexpress.

Zakupy na Allegro?

Podczas gdy Alliexpress święci tryumfy, wydawałoby się, że polski portal zszedł na nieco dalszy plan. Nic bardziej mylnego. Allegro, aby zwabić potencjalnych klientów, wprowadziło kilka nowych rozwiązań dotyczących m.in. dostarczania paczek – teraz oprócz standardowych listów czy paczek kurierskich można wybrać opcję odebrania paczki w paczkomacie, czy punkcie Allegro Smart!. Na plus jest również możliwość rozkładania zapłaty na raty oraz możliwość wykorzystania płatności ekspresowych BLIK.  Minusem są dosyć wysokie ceny produktów – dodając koszt wysyłki, niekiedy taniej wyjdzie zakup w sklepie stacjonarnym.

Gdzie najlepiej kupować przez internet?

Sprawa wyższości jednego portalu nad drugim to ciągły temat sporów użytkowników na forach internetowych. Nie można określić jednoznacznie, który z nich jest lepszy, ponieważ oba mają swoje wady i zalety. Każdy musi indywidualnie, wedle swoich oczekiwań, ocenić oba portale i zdecydować, który mu bardziej odpowiada.