bezpieczne zakupy w chinach

Jak bezpiecznie kupować na Aliexpress?

Aliexpress to zakupowy serwis internetowy, w którym możemy znaleźć towary wyprodukowane w Chinach. Polega na bezpośredniej sprzedaży wysyłkowej o zasięgu ogólnoświatowym. Serwis dostępny jest także w Polsce, zyskując coraz większą popularność wśród naszych rodaków, głownie dzięki ogromnej ilości ofert w niskich cenach. Brzmi kusząco, ale przed rzuceniem się w wir zakupów, warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko oszustwa i późniejszego rozczarowania.

Zasady bezpiecznych zakupów

Kim jest sprzedawca i co oferuje?

Przede wszystkim powinniśmy dobrze przyjrzeć się zarówno sprzedającemu jak i jego towarom. Cennym źródłem informacji, będą dla nas przede wszystkim komentarze, pozostawione przez innych użytkowników. Są to oceny zazwyczaj obiektywne i dają nam pewien obraz osoby, od której chcemy coś kupić. Należy również zwrócić uwagę na opisy produktów. Jeżeli nasza późniejsza reklamacja będzie zasadnie zakwestionowana przez sprzedawcę, portal może nam jej nie uwzględnić.

Warto być szczególnie uważnym przy zakupie elektroniki i specjalistycznych urządzeń, jeżeli nie ma się pewności jakie spełniają standardy. Jest to niezwykle istotne, gdy zła jakość produktu mogłaby wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Problemy mogą się pojawić przy wyborze markowych produktów, w niespotykanie niskich cenach. Zazwyczaj są to towary podrobione i nie spełnią naszych oczekiwań. Ponadto import ich jest nielegalny, a przesyłka może zostać zatrzymana w trakcie kontroli celnej. Narażamy się wówczas na wysokie kary i koszty związane ze zniszczeniem towaru.

Wybór dostawcy i formy płatności

Portal Aliexpress udostępnia nam do wyboru kilku dostawców. Jednym z nich jest chińska poczta, czyli China Post Air Mail, za pośrednictwem której niejednokrotnie sprzedawcy oferują darmową wysyłkę do Polski. Decydując się na tę opcję trzeba jednak mieć na uwadze, że czas oczekiwania na przesyłkę jest dosyć długi i wynosi średnio 2 – 5 tygodni. Ponadto zdarza się, że sprzedający próbują później przenieść koszty wysyłki na odbiorcę więc warto wcześniej upewnić się w stu procentach, że nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Alternatywą są znane firmy kurierskie, takie jak np. DHL czy Fed Ex. Za usługi ich musimy co prawda zapłacić, ale możemy mieć pewność, że dostawa zostanie zrealizowana w przeciągu kilku dni i nie grożą nam dodatkowe, niespodziewane wydatki.

Po wyborze dostawcy pozostaje nam jeszcze decyzja dotycząca preferowanej formy płatności. Do dyspozycji mamy zlecenie przelewu za pośrednictwem portalu Przelewy24 lub uregulowanie należności kartą kredytową. Wybierając drugą opcję, należy się upewnić (w cenniku usług lub regulaminie) czy będziemy mieli naliczone dodatkowe koszty oraz w jakiej walucie i po jakim kursie przeliczane będą złotówki.

Zgłaszanie sporu ze sprzedawcą

Formą zabezpieczenia dla kupujących za pośrednictwem Aliexpress, jest możliwość założenia tzw. sporu ze sprzedającym. Jest to swojego rodzaju reklamacja, na zgłoszenie której mamy 2 miesiące. Cała procedura opiera się na następujących zasadach:

  • Sprzedawca otrzymuje pieniądze na konto dopiero wtedy, gdy kupujący potwierdzi, że otrzymał przesyłkę i jest z nią wszystko w porządku;
  • Na zgłoszenie jakichkolwiek nieprawidłowości kupujący ma 2 miesiące, po tym czasie pieniądze automatycznie są przelewane na konto sprzedawcy;
  • Jeżeli przesyłka nie została dostarczona maksymalnie po 35 dniach oczekiwania, możemy się spodziewać, że albo nie była w ogóle wysłana, albo zatrzymano ją w punkcie kontroli celnej. W przypadku potwierdzenia tych podejrzeń, należy jak najszybciej otworzyć spór ze sprzedającym. Sprzedawca może próbować namówić nas na zamknięcie sporu, twierdząc, że przesyłka na pewno znajdzie się u nas za kilka dni. Lepiej jednak być ostrożnym, zważając na fakt, że raz zakończony spór nie może być ponownie wszczęty.

Serwis Aliexpress jest prawdziwą kopalnią okazji. Znajdziemy tam produkty tanie i niejednokrotnie niedostępne w żadnym ze stacjonarnych sklepów w Polsce. Jest również portalem bezpiecznym, pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek. Stosując się do opisanych zasad, możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez naszych wschodnich kontrahentów, minimalizując potencjalne ryzyko.